Genetic

Z classicu všichni víme, jak taková bomba může bolet. No a co teprv takový genetic? Svoje schopnosti zlepšil natolik, že je žádán téměř do každé instance. A že by potřeboval partu se taky moc říct nedá. Pokud je hráč dostatečně schopný (a bohatý lol), dokáže solovat většinu věcí sám. Ale pozor, rozdíl mezi dobrým a špatným geneticem nemusí být jenom v prstech nebo equipu, ale taky jakým směrem se vydá. Musíte si moudře vybrat jakého homuna si zvolíte za svého mazlíčka, jaké skilly budete mít a co vůbec dělají, musíte znát dobře nepřítele kterého bombíte a především co ten nepřítel dělá.

Genetic ovšem není jenom bojové mostrum, ale je velice užitečný díky jeho kuchařským schopnostem. Dokáže vařit +20 stat jídlo, nebo nápoje, které dokáží zvýšit maxHP nebo maxSP, popřípadě zvýší ASPD a jiné užitečné věci. Pokusím se vše popsat v tomto návodu, takže pokud máte čas, tak si udělejte kafe, protože to bude dlouhý! :-) Bohužel je genetic velmi drahá postava a nedoporučoval bych to začátečníkům, protože výbava/vaření/bomby/homun se může hezky prodražit a postupně začnete nenávidět genetica, protože sežere všechny zeny, které budete mít.

Postupně si probereme:

 • Volba Homuna
 • Poznání skillů
 • Taktiky
 • Staty
 • Equip
 • Expení

Volba homuna

Při volbě homuna berte zřetel na to, čím vůbec chcete být a jakou roli chcete hrát v partě nebo solo. Protože je rozdíl, jestli budete jenom házet bomby, nebo chcete být skutečným dmgerem. Zda se budete držet spíše v zádu nebo chcete být v první linii při probíhání věží. Zda chcete podporovat (aspoň trochu) svoji partu nebo zda si myslíte, že od toho tu jsou jiní. Napíšu zde všechny homunculy typu S, na normální homunculy už tu je jiná stránka.

Eira Eira je užitečný homun, pokud plánujete hrát v partě, kde je pan bragista (bard se stringama). Jeho/Její skill Overed Boost vám dává možnost se vyhnout hells judgementu s velkou šancí u většiny potvor a fixně vám nastaví ASPD na 189. Proč jsem zmínil pana bragistu? Protože ve stringách dokážete spamovat Cart Cannon takovou rychlostí jakou máte aspd. Já osobně vlastním eiru a expení je trochu otrava, protože AoE má až na vyšším lvlu. Vhodní homunculové jsou: Amistr, Vanilmirth
Sera Tato vosička vás dokáže zachránit v hodně situacích. Její nejlepší skill je pravděpodobně Pain Killer, který vám snižuje veškerou dmg o 1000. Ono se to nemusí zdát jako hodně, ale tato redukce přichází až po všech redukcích z armorů, karet atd. Takže ve finále to je silný buff, který můžete dokonce castit i na přátele v partě. A nemáte žádné zásadní postižení jako u steel body (snižuje aspd). Jeho expení není tak náročné, přestože jeho aoe je od lvlu 116. Overall užitečný homun. Vhodní homunculové jsou: Filir, Vanilmirth
Dieter Chlapeček v láhvi(jak se tam asi dostal?). Nejlepší pro genetica, který jede čistě na dmg. Jeho volcanic ash a pyroclastic jsou bez debat ten největší boost na fire, který jsem kdy viděl. Dieter je taky dobrý tanker, ale tím jeho výhody končí. Support pro spoluhráče nemá žádný a granitic armor není dostatečně silný boost na to, aby jste mohli říct: „Hele ABčko o mne se nestarej“. Tento homunculus je asi nejsnáž expitelný a jeho první AoE získá už na 109 lvlu. Vhodní homunculové jsou: Amistr, Vanilmirth
Beyeri Já osobně jsem využití u tohoto poníka nenašel. Co je třeba samozřejmě zmínit je to, že tento homunculus může vycastit na sebe a svého majitele safety wall. Bohužel jeho útoky jsou přerušitelné a hlavní dmg útok je holy. Tudíž nejvíc naexpíte na undead/demon/shadow monstrech. Ikdyž jsem viděl s tímto homunem solovat atroce, tak bych tohoto homuna nedoporučoval. Ale tisíc lidí, tisíc chutí.
Eleanor Velmi zvláštní homun fungující jako combo monk. Žádný support skily, jediný na co je dobrý je pokud chcete být levelováni homunem. Vhodní homunculové jsou: Amistr, Vanilmirth, Filir

Poznání skillů

Znalost skillů u genetica je jednou z důležitých částí boje. Samozřejmě nestáčí znát jenom to co dělá bomba. Nebo že existuje něco jako Cart Cannon. Vypíšu zde pár zajímavých skillů, které jsou k nečemu zajímavé. O zbytku si můžete přečíst na internetu, ach ten google je tak složitý…

Thorn Trap

Hodili jste někdy na zem trapku a zjistili jste, že v ní monstrum vydrží docela dlouho? A pak když jste to zkusili na bosse tak odportl, tak jste byli zklamáni? Na volné mapě, když vycastíte tuto super trapku na zem a vleze do ni boss, tak bude zaznamenávat rude attack a odportne, ale v instancích je to jinak. Tam nemají jak a kam portnout, tudíž je to vyborný způsob jak znehybnit nepřítele v např.: Bios Islandu, Endless Tower/Cellar, Jitterbugu a jiných instancích. Ale pozor, pokud použijete na nepřítele v této trapce fire útok(acid demo ani cart cannon nejsou fire útoky, jenom je můžete ovlivnit fire svitkem) jako je např.: Dragon Breath, tak trapka zmizí. Doporučuju informovat o této skutečnosti spoluhráče v partě, nebo budete mít potíže. :-D

Demonic Fire

Jeden z mála skillů, který uděluje MATK a je nejčastěji použit spolu s fire expansion lvl5. Ale je to asi nejlepší skill, jak aktivovat bonus jménem reckless magic z temporal bot. Takže je rozhodně lepší to házet na zem ikdyž neplánujete hodit plošnou bombu. Čím víc monster je v tomto ohni, tím větší šance je, že se vám aktivuje Reckless Magic.

Fire Expansion

Velmi užitečný skill v kombinaci s demonic fire. Lvl 5 dokáže vycastit plošný effect acid demostration. Ale bacha, bomba použitá tímto způsobem je pouze magic a kvůli tomu může být reflectnutá(Maya) /avoidnutá(RG) /pohlcená (GTB). Co dělá každý lvl můžete vyčíst zde na wiki nebo na internetu.

Thorn Wall

Dmg této thorn wall není nic moc, ale dokáže vás zachránit před hordou monster, která se na vás blíží. Má stejný efekt jako thorn trap, tudíž použijete-li fire útok, změní se ve fire wall.

Crazy Vines

Spíše PvP záležitost, ale v PVM najde jedno velice výborné využití. ODSTRAŇUJE pneumu. Ikdyž tam sprite pneumy zůstane, tak reálně tam není a můžete přes ni bombit. Není to super vlastnost?

Blood Sucker

Skill, který se dá použít na plant monstra. Tento skill postupně bude ubírat určitá procenta HP a je to pořád lepší, než mlátit např.: Golden Vepře po 1 dmg.

Cart Boost

Snad není lepší boost movement speedu než toto. Rychlejší už je jen snap u sury a Acceleration/Back sliding u mechanica.

Taktiky

To jak hrát a jakou taktiku použít v jaký moment se naučíte tím, že budete hrát… Přesně tak, zkušenosti jsou největším rozdílem při porovnávání dvou hráčů snad ve všech hrách. Pokusím se napsat několik taktik, které sám používám a které znám. Bude to na přeskáčku, tudíž v tom nehledejte žádnou hierarchii. Názvy taktik si vymýšlím protože nevím jak se jim skutečně říká. :-D

Bombení

Ikdyž se na první pohled může zdát, že můžete bombit všechno a že genetic je ve skutečnosti strašně OP, tak bohužel nemůžete bombit všechno a bombení takové mouchy se vám trošicku prodraží (LOL). Acid Demonstration je totiž forced neutral útok. Co to znamená? No jednoduše budete ghost monstra missovat ať tomu dáte jakýkoliv element. Ale bomba se liší např.: od Asury tím, že její dmg ovlivníte element svitkama. Další problém jsou monstra, která mají málo VIT. Asi by jste nechtěli bombit pori pori. Zpočátku se může jevit jakože má hodně HP tak musí mít hodně vit, ale tento malý roztomilý poring má 30 vit a jednou bombou dávate okolo 100k bez lexy. Tolik HP co má pori pori fakt nechcete bombit když dáváte takovouto dmg. Tudíž znát element a vit monstra je základ toho, jestli můžete bombit nebo ne. :-D

Kiting

Způsob zabíjení monster, kteří se nedají trapovat nebo tankovat. Typicky jsou to monstra s dispelem, nebo monstra kteří spawnují příliš mobů. Příkladem je Valkyrie Randgris nebo Bio MVP. Spawnete si svého homuna a postavíte se blízko bosse tak aby vás neviděl ale vy jste měli ponětí o tom, kde je. Někam blízko k němu hodíte demonic fire a pošlete přímo do tohoto ohně svého homuna. S trochou štěstí váš homun nelehne hned jak se na něho boss podívá a boss vleze do ohně a v tu chvíli použijete fire expansion lvl 5. Potom začnete utíkat co vám nohy stačí. Opakujete dokud bosse nezabijete.

Endure Escape

V ragnaroku existuje taková skvělá láhvička jménem anodyne, většina hráčů to ani nesbírá, ale pokud najdete něco takového, určitě si to nechte. Tato láhev vám totiž dá na pár sekund endure efekt. Kdy to použít? To musíte posoudit sami, prostě pokud potřebujete utéct. Nebo pokud potřebujete proběhnout nějakou hromadou mobů a nedostat kvůli tomu position lag. Budete to používat docela často, tak se nebojte je čas od času vyhuntit.

Odstranění pneumy

Ach bolí mne vždy u srdíčka když vidím, jak se mi bomba ztratí v pneumě a nad sebou vidím miss, miss, miss, miss… Je hned několik způsobů jak zabránit tomu, aby si boss neházel pneumu. Land Protector, nebo na bosse hodíte safety wall. Pokud nemáte k dispozici tyto věci, ještě není konec. Pokud si hodí pneumu a vy to vidíte, tak můžete použít váš skill crazy weed a tuto pneumu odstranit.

Trapování

V kterých případech trapovat a v kterých ne? Zase ta zkušenost! Musíte se dohodnout se svoji partou. Pokud je to monstrum které hází dispel tak ho trapujte. Většinou trapuji právě ktullanuxe. Připravte se na to, že bez zkušeného ABčka vám lexa nepomůže, protože postupně tato trapka ubírá monstru dmg a ruší lexu. Takže AB si to musí dobře načasovat. Vždy choďte do boje s tím, že vám AB nebude lexovat.

Thorn Wall

Umřeli jste a máte token, ale je kolem vás příliš monster a proto nemáte kam utéct? Od toho je tu Thorn Wall! Oživte se a první co udělejte je hodně na sebe Thorn Wall, pak cart boost a anodyne a utečte!

CC run and gun

Podobný kitingu. Jednoduše běháte s cart boostem dokolečka jak idiot a sestřelujete nepřítele Cart Cannonem. Pro tuto taktiku potřebujete dostatečně rychlý cast CC. Jinak vám to moc vycházet nebude. :-) Takovým způsobem se dá třeba zabíjet gloom nebo thanatos.

Chemical Protection

Proč mne furt svlékají úchylové! Chemical Protection zabrání nejen zničení equipu ale zabrání také stripnutí. Používejte převážně na tanky. Pokud chcete šetřit, tak si vždy kontrolujte, jestli dotyčný boss stripuje/něco ničí a dohodněte se případně s tankem ať si daný equip sundá. Ale bude se na vás dívat divně, že nechcete utratit jeden glistering coat.

Status příprava

Také by bylo super se občas připravit na obtížnějšího bosse, který všude rozhazuje statusy jako by to bylo nic. Příkladem je Kraken, Satan, Moucha a jiní. Nightmare karta, Medusa, Marc jsou karty, které musí být součástí vašeho výzbroje. Vždyť zabiják z kterého je rampouch nebo věčně spinká není moc velký zabiják že?

Party Synergy

Když to v partě neklape, tak je často velmi obtížné někoho zabít. Nejde ani tak o to, jestli si rozumíte a máte se rádi, ale o to, jestli všichni o sobě víte a umíte si včas o to říct. Některé skilly mohou sloužit jako buff, ale za některých podmínek je to také debuff. Neučte se skilly jenom své, ale skilly i ostatních. Když vás někdo o něco požádá, snažte se mu vyjít vstříc. Jak říkám, nemusíte se mít rádi nebo souhlasit se vším co někdo řekne, ale nesmíte se hádat. Doteď jsem nepochopil, proč se někdo musí hádat kvůli tomu, že někdo umřel. Hlavní je zůstat v klidu a neobviňovat support chary z toho, že nic nedělají. Znám jednoho hráče, který si furt stěžuje, když umře a obviňuje z toho AB, že nedělá to co má. Přitom z velké části to byla jeho chyba a ne chyba AB. V tu chvíli se do sebe pouští dva lidé a nakonec nikdo nespolupracuje nebo nereaguje. AB se totiž nestará jenom o vás, ale o sebe a priorita AB by měla být aby přežil hlavně on a je jen jeho rozhodnutí, zda vás nechá zemřít, nebo se vás pokusí zachránit a ohrozí tím postup dál. Samozřejmě AB není jediný support char v Ragnarok světe že?

Homunculus Synergy

To samé platí také pro homuncula, několikrát se nám stalo, že jsme běželi nějakou instanci a nějaký genetic nechal svého homuncula na volné noze a mohl si dělat co chce. Ale to správný homuncul nedělá. Nastavte si pořádně svou AI tak aby nedělal problémy a naučte se ho spíše ovládat vy než aby si chodil sám.

Dex Temporal Boty

I přesto, že to není tak úplně taktika, tak využívání správného equipu patří mezi taktiky. Rád bych vám napsal o těchto neuvěřitelně dobrých botách. Tyto boty jdou získat v OGH instanci a jejich skutečnou sílu poznáte až při 120 base pointů v dexterity. Ale věřte mi, že to stojí za to. Tyto boty totiž redukují fixed cast time o půl sekundy a stackuje se sacramentem. Díky těmto botám dokážete téměř spamovat Acid Demonstration! Dovolím si vám ukázat gif z jiné stránky, která krásně ukazuje, jak velký rozdíl v cast timu to udělá.

normal cast s dex botama dex boty a sacrament

Samozřejmě tento skill má nějaký cast delay, který jde odstranit stringama a stane se z něj spamovatelný, ale bohužel jsem ještě nepřišel na to, jak na rebornu získat insta cast takového skillu. :-(

Staty

Staty jsou taky dost důležité zvlášť pokud chcete vytáhnout co nejvíc z vašeho equipu nebo dmge. 130 str vždy neznamená maximální dmg. A existuje pár equipů, které dávají nějaký bonus po dosáhnutí nějaké číslovky daného statu. Příkladem jsou temporal boty, kde potřebujete 120 base stat pointů. Nebo Heroic Backpack, kde potřebujete 90 od daného statu atd… Svoje staty volte moudře a na základě vašeho equipu. Samozřejmě zde napíšu staty jaké mám já pro lidi, kteří nechtějí být ani trošičku kreativní.

 • STR → 110 (ATK a nosnost)
 • AGI → 1 (Diky tomu, že mám Eiru, tak můj aspd je 189 a flee 500 kdykoliv budu chtít.
 • VIT → 90 (s bonusama musít dávat minimálně 100 a 90 je hlavně kvůli HBP)
 • INT → 110 (MATK a resist vůči silence)
 • DEX → 120 (oh ty dex temporalky, Cast time)
 • LUK → zbytek (nějaký ten ATK navíc)

Equip

Equipu je mnoho, ale snad jsem popsal většinu z toho. Zase záleží na tom, na koho jdete, jestli máte tank, co má nepřítel za skilly atd. Příprava je fakt důležitá…

Equip:
Karty:

Expení

Budu brát v potaz levelování po přestupu na genetica. Prakticky jakmile máte bomby a acid demonstration na lvlu 10, tak nejrychlejší způsob jak expit je chodit HIGH VIT monstra s nějakým tankem a AB v partě a zabíjet je už od malých lvlů. Choďte instance a endless tower/cellar. Je to opravdu ten nejrychlejší postup levelování. Nevěřím, že hodiny a hodiny v magmě to mohou nějak nahradit.

Pokud máte nějaké dotazy, tak mi napište ingame na jména: Endoresu, Otu Lisa, MyLittleBlacksmith — tasuro 2017/06/01 03:41

 

Vytvořil Typhoon | Provozováno na dokuwiki | Optimalizováno pro Firefox, Opera, Chrome. |  podpora. | Některé z obrázků mohou spadat pod ochrannou známku Gravity Corp. & Lee Myoungjin.  | Vygenerováno během: 0.778 s |   | Copyright 2011-2020