Role playing aneb dejte duše postavám!

Role playing znamená v překladu hraní role. Co to ale znamená prakticky a jak se to promítá do hry? Principem roleplayingu (zkráceně RP) je změnit vaši postavu ze měti statů, skillů a equipu na unikátní postavu s vlastní duší, potřebami, sny, zálibami… prostě udělat z ní živého člověka se vším, co k tomu patří. Netvrďte mi, že vy, být hrdinové Midgardu, byste pořád jen zabíjeli monstra a bavili se o zabíjení monster. Jistě ne. Možná byste sportovali, možná četli knihy, třeba byste chodili do divadla nebo do hospody. Slýchali příběhy. Chtěli někam dosáhnout - a přiznejme si, že vaše postava (to je ten chudák, co běhá po obrazovce a krvácí, vy, kdož sedíte za klávesnicí hezky v suchu teple a pohodlí budete označováni jako hráči) neví nic moc o úrovních a o 99/70. Může se chtít stát někým - slavným válečníkem, mocným čarodějem, uznávaným knězem… nebo třeba “jen” otcem rodiny a na stará kolena mít konečně trochu klidu. Ale aby se toho dočkal, musí si to nyní vydobýt, proto tráví tolik času masakrováním monster a obranou lidstva před obludami.

Co to je?

Role playing znamená v překladu hraní role. Co to ale znamená prakticky a jak se to promítá do hry? Principem roleplayingu (zkráceně RP) je změnit vaši postavu ze měti statů, skillů a equipu na unikátní postavu s vlastní duší, potřebami, sny, zálibami… prostě udělat z ní živého člověka se vším, co k tomu patří. Netvrďte mi, že vy, být hrdinové Midgardu, by jste pořád jen zabíjeli monstra a bavili se o zabíjení monster. Jistě ne. Možná byste sportovali, možná četli knihy, třeba byste chodili do divadla nebo do hospody. Slýchali příběhy. Chtěli někam dosáhnout - a přiznejme si, že vaše postava (to je ten chudák, co běhá po obrazovce a krvácí, vy, kdož sedíte za klávesnicí hezky v suchu teple a pohodlí budete označováni jako hřráči) neví nic o úrovních a o 99/70. Může se chtít stát někým - slavným válečníkem, mocným čarodějem, uznávaným knězem… nebo třeba „jen“ otcem rodiny a na stará kolena mít konečně trochu klidu. Ale aby se toho dočkal, musí si to nyní vydobít, proto tráví tolik času masakrováním monster a obranou lidstva před obludami.

Co to umí?

Co tedy RP přináší? Jednak se z vaší postavy stane unikát. Nebudete jeden z toho koufu FS priestů nebo hunterů. Budete ten, co o něm všichni vědí, že je posedlý touhou najít smysl života a odpovědět na základní otázky života, vesmíru a vůbec. Nebo ten, který byl od mala vychováván v přírodě, kde teď tráví většinu času, kde si obstarává obživu a který tak úpěnlive chrání kytičky (přestože z nich padají užitečné věci). Vaše psotava se stane zajímavou a výraznou. To je jeden faktor. Druhý a mnohem důležitější je zábava. Ragnarok je MMORPG - už v názvu je zakódován Role Playing. Jistě, nikdo vás nezabije, když vybafnete „Máš level kolem šedesáti? Tak hoď warp na soily, jdeme.“ a po zbytek hry nepromluvíte (kromě hádky o mantis kartu, která vám třeba padne). Na druhou stranu, pokud budete hrát charakter své postavy, může se vám stát, že jen sedíte a povídáte si… a bavíte se stejně dobře, ne-li lépe. A pak se zvednete, odstraníte ze světa pár oblud (rozuměj - chvíli si zaexpíte) a sem tam prohodíte pár slov… a ponoříte se do toho. Čím více je vaše postava polidštěna, tím lépe se do ní vžívá a tím lepší příběh vzniká. Jistě, podmínky Ragnaroku neumožňují aby vznikl příběh jako z knihy, ale rozhodně se dá dostat mnohem dále než k bezduché mlátičce.

A nekousne mě to?

A co to stojí? Jen trošku práce a trošku času. Někdy si prostě promyslete, jaká vaše postava asi je. To se dá udělat kdekoli a kdykoli - na nudné hodině, v autobuse, cestou z práce… kdykoli. Promyslete si její charakter, styl vyjadřování (RP neznamená automaticky mluvit archaicky a spisovně! Třeba takový drzý zloděj, který vyrůstal na ulici jistě nebude mluvit vůbec uhlazeně. Ale pozor, zde je třeba rozlišovat chování hráče a postavy a raději se ujistěte, že druhé straně nebude vadit vaše jednání (hraní takovéto postavy). Pokud by to mělo někoho urážet, raději si na chvíli RP odpusťte, nebo se jděte bavit s někým, kdo to ocení.), plány, zájmy… a tak dále. A při hře pak během rozhovorů nechte některé věci vyplouvat na povrch. Mluvte jako vaše postava, jednejte jako vaše postava. A snad i vám se to zalíbí a snad i u vás to ostatní ocení a hra pak bude barvitější a příjemnější.

A jak se to vlastně dělá?

Pár rad, jak vdechnout postavě život:

Shrnutí: Neváhejte popustit uzdy své fantasii, abyste pobavili vaše spoluhráče i sebe. (Ale hlavně je - oni pak na oplátku pobaví vás - uvidíte-)

Marťanská mluva?

Jedním z hlavních rysů živoucích postav je jejich mluva. Ta se dost liší od mluvy klasického hráče Ragnaroku, kterou by postavám připadala jak řeč marťanů (s těmi všemi podivnými a zjevně nesmyslnými výrazy). Na jednu stranu bývá řeč postav mnohem zdlouhavější (například proto, že vaše postavy budou používat celé věty a ne jen zkratky - tedy místo „heal“ řeknou spíše „Mohl bys, prosím, vyléčit má zranění?“ nebo něco v tomto stylu), zato však dá důraz na to, že vaše postava je opravdu unikátní jedinec, že to je Někdo - ne jen jeden z davu.

Samozřejmě v zápalu boje na to často není čas, nechat kvůli RP umírat postavy kamarádů není vůči nim pěkné. Ale když si na chvíli sednete, abyste doplnili zdraví a magickou sílu (HP, SP řečeno tak, jak o tom nejspíše mluví vaše postavy), pak se přímo vybízí prostor pro povídání a delší věty. Taktéž při domlouvání se na založení party a místa, kam se vydat na výpravu (rozuměj kam jít expit), je k hraní postavy ideální prostor. Nebojte se ztratit pár minut tím, že napíšete celou větu v pojmech, jaké užívají postavy (o tom vizte níže). Budete příjemně odměněni tím, že váš rozhovor bude mít hlavu a patu a bude pěkně znít. A dostanete příležitost poodhalit povahu a život vaší postavy a zjistit něco o té, se kterou se bavíte. Právě při přímé řeči vašich postav dostáváte šanci opravdu hrát vaši postavu jako živou.

Čím se tedy liší řeč hráčů a řeč postav? Z velké části je to slovníkem. Postavy budou jen stěží používat výrazy jako expit, huntit, sp, hp, warpnout (no, tohle možná nějaké mluvící hodně slangem ano), drop, padnout (ve smyslu získání předmětu z nestvůry), mob a mnohé další ve hře běžné výrazy. Jak píši výše, pokud vám v boji dojde sp a už nemžete léčit válečníka, který na vás spoléhá, pak není čas na větu „Už nemám dost sil, ustup z boje, musím se trochu vzchopit.“, ale když napíšete jen „sp“ bude to lepší. Nicméně když si pak sednete, nic vám nebrání vysvětlit, co se stalo, variací na výše psanou dlouhou větu.

Ideální se mi jeví to, co chcete sdělit parťákům, ale ne ústy vaší postavy, psát nějak označeně, třeba do kulatých závorek. Tedy pokud chcete varovat, že vám to laguje a vysvětlení „Celý svět jako by se kolem mě na chvíli zastavoval.“ vám připadá pochybné, se mi jeví jako dobré řešení použít výraz “(lagy)“. Tedy mimoherní poznámky psát do závorek a vše ostatní psát tak, jak by to řekla vaše postava. A jak by to vaše postava řekla? Vžijte se do ní, představte si ji v její situaci. Zauvažujte nad tím, jak se ona vyadřuje (vizte výše - mluví vznešeně, slangem, roztomile, těžkopádně,…). A pak hurá do toho. A pokud vaše postavy nemluví jen anglicky, snažte se místo anglických slov užívat česká (priest = kněz, pike = píka, atp.). Pokud vám někdo nebude rozumět nebo to nebude jednoznačné, můžete mu vaši větu vysvětlit v závorce (např. „Až ještě trochu zmoudřím, založím s přáteli vlastní cech! (za 2 lvl bude guilda)“).

A teď malý “slovníček“ pojmů.

Příklad na konec

Kněz Thomas

Thomas je pobožný, klidný a ochotný, ale není to takový ten naivní dobrák. Sice rád pomůže, ale nenechá se zneužívat. Je to dobrák.
Pochází z bohaté rodiny, žil v Pronteře s rodiči, se kterými měl vždy dobré vztahy. Viděl však bídu v uličkách na okraji města a rozhodl se zasvětit život pomoci druhým. Naučil se hojit rány a léčit nemoci, stal se Gonarovým akolytou a vyrazil pomáhat. Jednak se hodně vzdělával v knihovně, ale také praxí mimo zdi kláštera - chodil mezi lidi a pomáhal jim řešit jejich problémy. Nyní mu je kolem 40 let.
Rád by zajistil bezpečí pro obyvatele Midgardu, vymítil chudobu a nemoci. Ví, že to je trochu utopické (rozhodně když na tom bude pracovat sám nebo s malou skupinkou), ale dělá co umí ve snaze situaci alespoň co nejvíce zlepšit.
Je čestným mužem s čistou duší, pomáhá kde může, ale když má trochu čas pro sebe, jen těžko odolává pohodlnému křeslu a lenošivému užívání si chvil klidu. Rád si orazí a čte si pro radost, zajde do divadla, poslouchá zpěvy bardů a obdivuje umění vůbec. Chce si časem vyzdobit zdi svého pokoje nějakými vkusnými obrazy. Nejlépe krajin a lidí.
Nedávno se stal knězem, což je pro něj výrazem zasloužené odměny za jeho práci a úsilí. Je na to hrdý, ale nezměnilo to jeho ochotu pomáhat.
Nemá rád lidi neochotné, nedokáže přihlížet opovrhování chudými, slabými a nemocnými. Nepije alkohol - z principu i z toho, co viděl že dokáže udělat s jinak slušnými lidmi.
Pokaždé, když dosáhne nějakého úspěchu (například další úroveň vzdělání, splní nějaký úkol (quest) a podobně), děkuje modlitbou Gonarovi, svému bohu. Stejně tak vždy za soumraku a úsvitu se pohrouží do modliteb. Občas chodí také na Pronterské náměstí léčit raněné.
Dosud nikdy nemluvil s Gonarem přímo (respektive ten mu dosud nikdy neodpověděl), ale stále doufá, že se to změní a že jednoho dne uslyší jeho hlas. Je to jeden z důvodů, proč se snaží, jak jen může. Nicméně sílu mu jeho bůh dává už dlouhou dobu a Thomas ji úspěšné využívá ke konání dobrých činů.
S rodinou se schází občas v neděli na oběd, ale c moc blízkém vztahu nejsou. Má dva bratry a znatelně mladší sestru; on je ze sourozenců nejstarší.
Sám nemá moc zkušeností se ženami, ale stále doufá, že se jednoho dne usadí s nějakou hodnou milou ženou, se kterou bude moci poklidně prožít stáří. Ale udělat si čas na hledání takové ženy… do toho se mu nechce. Spíše ze strachu z takového úkolu, než z pracovních důvodů, na které se vymlouvá.

Zloděj Špína

Tento téměř bezpáteřní zlodějíček by za pár zenů prodal i svou matku, kdyby věděl, kde je jí konec. Jeho hlavním zájmem jsou peníze, které ho ale opouštějí rychlostí ještě větší, než s jakou je shromažďuje. Řídí se podle toho, co je pro něj zrovna nejvýhodnější, padá z průšviho do průšvihu. Je nezodpovědný, nehledí moc daleko do budoucnosti - daleko pro něj často bývá i to, kde večer přespí. Proto přezdívka Špína. Ve skutečnosti se jmenuje Markil, ale tak mu už neříká snad nikdo.
Pochází z chudinské čtvrti v Einbrochu, ale stěhuje se pravidelně, jakmile se svými dluhy stane dost proslulý. Má pár nepřátel, kterým dluží a proto se některými místům raději vyhýbá. Jako dítě trávil víc času na ulici, než doma a jednoho dne se prostě sbalil a beze slova odešel úplně. Od té doby o svých rodičích ani bratrech neslyšel a nezajímá se o ně. Stejně nikdy moc dobře nevycházeli.
Chce se bavit, mít pěníze, které by mohl rozhazovat, plné poháry pití, dobré jídlo, lehké ženy… zábava a nevázaný život, po tom touží… a tyto touhy si naplňuje, jak mu zrovna jeho věčně prázdná kapsa dovolí.
Život nebere vážně, ani své trable moc ne - dokud se neobjeví pár chlapů s obušky a nepají se na peníze, co dluží jejich zaměstnavateli. Pak si uvědomí vážnost situace a snaží se vymluvit, vytratit nebo škemrá o slitování. Ale je nepoučitelný, jakmile se z takovéhle situace zachrání, už si dělá nové dluhy a pokouší štěstí znovu.
Má rád společnost, jejíž středem nikdy nebyl, ale rád by to změnil. MOžná by si časem chtěl pořídit vlastní zábavní podnik - ale na druhou stranu by pak byl příliš vázaný na jedno místo, což nění nic pro něj.
Nemá rád, když se musí něčemu postavit zpříma, když musí něco řešit nebo bojovat čestně. Raději hledá postraní způsoby, jak dosáhnout svých cílů; mate, je zákeřný a úskočný. Věčně lže, dokonce už i když nemusí. Nemá rád snoby - protože mají nadbytek peněz a dávají to najevo způsobem, který se mu příčí - vzbuzují v něm totiž závist. Jíst drahé jídlo po malých dávkách koukat se nafoukaně a tak… povýšenecky. Naskakuje mu z nich husí kůže. Vždyť peníze jsou od toho, aby se pořádně prohýřily při bujaré zábavě!
Poslední dobou má dobré období, nikdo mu nejde už několik týdnů po krku a oběvil dobrou bandu v Pronterském podsvětí, ke které se přidal. Táhne se s nimi, občas podniknou nějaký špinavý obchod a jsou z toho i nějaké peníze… ale už se opět zadlužuje, díky svému způsobu života.
Skoro každou noc tráví v barech a kasinech, kde sází vysoké sumy. Má rád to riziko a pocit, že může vyhrát hodně. Přes den bývá k vidění v Hugelu na závodech, nebo někde ve škarpě, kde si léčí kocovinu po uplynulé noci. Ze všeho se snaží vyrazit nějakou výhodu pro sebe, nejlépe peněžní. A kdykoli mu někdo něco nabídne, snaží se z toho vyrazit víc.
Bohové mu jsou ukradení, nějaké vysedávání v kostelech a monology na kolenou… to není skutečné, skutečný je život. No a co, že bohové občas do světa zasahují… ať si to dělají, ale ať ho z těch svých kejklí vynechají. On je přece slušný člověk a tohle se ho netýká, nějaké záměry bohů.
Co se týče žen… poznal jich monoho, ale nikdy na dlouho. Večer se objevit, ráno zmizet… to mu vyhovuje a v tomto stylu hodlá pokračovat. Nějaké vážné známosti by jej příliš svazovaly a omezovaly, on přeci miluje svobodu.
Za těch 23 let svého života poznal mnoho lidí, ale snad nikoho by nemohl nazvat opravdovým přítelem. Jen lidi, kterým se s ním zrovna hodí být zadobře… protože platí nebo protože pro ně může být užitečný. Zato nepřátel si udělal mnohem víc, ale vůbec se tím netrápí. Nějak to šl odoteď, nějak to půjde i dál.

Rozhovor

Nyní si představme situaci, kdy se tito dva potkají a chtějí zajít trochu poexpit. Napíši nyní příklad klasické domluvy a pak, jak by to mohlo vypadat, kdyby oba hráči RolePlayovali své postavy (ty uvedené výše). T budiž Thomas, S Špína.

Klasicky

T: Cus.
S: (udělá smilík pro pozdrav)
S: zaexpime
T: jj.
T: mam jen hodinu, pak je fotbal
S: OK, dem
(chvíli se nic neděje)
S: Hej?
S: jsi tu?
T: sry, mi to spadlo
T: deme
S: kam
T: nevim
S: tak treba pyramida

RP

T: At na tebe Gonar, muj pan, shlizi laskave!
T: Rad te vidim.
S: Gonara si strc za klobouk.
T: Kdyz jsem ti vcera zehnal jeho jmenem, tvaril ses jinak…
S: No… to jo. *priznava neochotne*
T: @me se na tebe karave diva.
S: Tak promin, no. Hele, potreboval bych pichnout.
T: A ceho si ode me zadas?
S: Dosly prachy. Potrebuju splasit dalsi.
T: Zase jsi je propil? *nesouhlasne* Proc bych te v tom mel podporovat?
S: Znam te. Neodmitnes pomoct chudakovi v nouzi. Nemam ani na chleba.
(T zahaji obchod a podava mu jidlo; S odmita)
S: Dobre, dostals me, chlape. Kecam.
S: Proste potrebuju na chvili vypadnout z mesta, nez se uklidni par veci.
S: A ty se neuklidni, dokud budu svorc.
S: Pichnes mi teda?
T: No vidis. Vis, zes mi to mohl rict rovnou.
T: Tak pojdme. Ale jen na hodinu, pak mam povinnosti v klastere.
S: Pche.
(chvíli se nic neděje)
S: Hej, knezaku, co je s tebou?
S: Nemam celej den na tebe cekat!
T: (Promin, spadlo mi to.)
T: Trochu jsem se zamyslel. Muzeme vyrazit. Ved me.
S: Vocihneme pyramidu, prej se tam da nait par cennosti. Za mnou.

Závěr

Rozdíl v obou rozhovorech je vidět. První je stručný, rychlý a… věcný, nic moc zajímavého se v něm neděje. Druhý sice chvíli zabere, ale na druhou stranu se u něj dá pobavit a člověk se může těšit, co mu ten druhý asi odpoví (a hlavně jak). Co komu vyhovuje víc je na vás, ale mým cílem bylo hlavně ukázat, tento rozdíl. Děkuji za váš čas při čtení této eseje. ;-)

(verze bez závěrečných korektur - pokud někdo zkontroluje překlepy a gramatiku, ať pak, prosím, tuto poznámku smaže)